Brałeś udział w wypadku drogowym, jaki nie wydarzył się z Twojej winy i Twój samochód jest chwilowo w naprawie? Gdy samochód jest Ci potrzebny do codziennego funkcjonowania, nie powinieneś się martwić – przysługuje Ci pojazd zastępczy, którego koszt pozostanie pokryty przez polisę odpowiedzialności cywilnej sprawcy kolizji.
Zgodnie z wyrokiem Sądu Najwyższego z 2011 roku o pojazd zastępczy z OC sprawcy może starać się każdy, kto uczestniczył w stłuczce spowodowanej przez stronę przeciwną i w jej skutku został pozbawiony środka transportu. Nieważne jest to, do jakich zamiarów prywatnych bądź zawodowych używasz auta. Jak już stwierdzisz, że brak samochodu naraża Cię na niewygody, masz możesz ubiegać się o pojazd zastępczy.
Jakie dokumenty należałoby dodać do wniosku o wynajem samochodu zastępczego?
Podanie o samochód zastępczy możesz złożyć wprost w zakładzie ubezpieczeń, jako, że takiego rodzaju rozwiązanie w ofercie ma dodatkowo mnóstwo warsztatów oraz auto wypożyczalni. Część z nich prócz tego zapewnia tę usługę bez żadnych kosztów zdając sobie sprawę, iż nie każdy może sobie pozwolić na dłuższy wynajem pojazdu, a potem podejmują się rozwiązać sprawę zwrotu opłat prosto z zakładem ubezpieczeń sprawcy.
Ażeby zdobyć zastępczy samochód będziesz musiał wypełnić parę formalności. Miej na uwadze w takim razie, aby zaopatrzyć się w:
- dowód osobisty,
- prawo jazdy,
- dowód rejestracyjny uszkodzonego auta,
- numer i datę szkody,
- dane polisy OC sprawcy,
- papier z ubezpieczalni z daną o przyjęciu szkody do likwidacji oraz ewentualności wynajęcia samochodu.
O czym powinno się pamiętać wynajmując samochód zastępczy?
Pojazd zastępczy przysługuje Ci niezależnie od tego, w jakich celach korzystasz ze swego auta na co dzień, aczkolwiek wyłącznie wtedy, gdy nie posiadasz innego środka transportu. Gdy masz w posiadaniu kolejne auto, nie będziesz mógł skorzystać z tej usługi. Pamiętaj również o tym, że Twój tymczasowy środek transportu nie może być samochodem lepszej klasy niż to, którego właścicielem jesteś, a cena za najem nie może przewyższać średniej ceny na rynku.
Czas korzystania z auta zastępczego
Poza tym korzystać z pożyczonego auta masz prawo już od dnia zaistnienia kolizji, aż do czasu zabrania swego pojazdu z warsztatu albo w przypadku, jeśli nastąpi szkoda całkowita, aż do chwili nabycia nowego auta.
W sytuacji, gdy zakład ubezpieczeń udowodni, że nazbyt długo zwlekałeś z decyzją to ma prawo odmówić całego zwrotu świadczenia.